^Нагору
logo
  
  
  
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Get Adobe Flash player

Семінар – тренінг для педагогів дошкільних закладів «Розвиток комунікативної культури педагогів в сучасному дошкільному закладі»

Підготувала вихователь-методист ДНЗ №20
м. Ужгорода
Протас Марина Борисівна

Мета. Створювати умови для розвитку комунікативної культури педагогів. Ознайомлювати з базовими положеннями теорії спілкування. Формувати навички ефективної взаємодії. Розвивати комунікативні вміння за допомогою ігрових методів навчання. Поглиблення та систематизація знань педагогів щодо змісту Базового компонента, формування їх професійних умінь щодо використання ефективних підходів для розвитку мовленнєвої компетентності дітей дошкільного віку; вдосконалення педагогічної майстерності вихователів. Підсилювати професійну мотивацію.

Добрий день усім, хто в залі,
Радо вас вітаємо!
Взяти участь в семінарі
Колег я попрохаю.

Хід семінару-тренінгу

І. Привітання. Повідомлення теми, плану та правил роботи
Звісно, у кожного з вас є певні очікування щодо нашого семінару-тренінгу. Можливо, хтось хоче отримати нову інформацію, ознайомитися з новими термінами, дізнатися про досвід своїх колег. Тому запишіть свої очікування ось на цих квіточках. Прикріпіть їх на нашому дереві очікувань. (Звучить музика).
Свої очікування учасники пишуть на запропонованих квіточках, які ведучі прикріплюють на «дерево очікувань».
Мотивація до роботи
Притча "Про рай і пекло"
Одного разу мудрець попросив Господа показати йому рай і пекло. Господь відвів мудреця до приміщення, де нестерпно страждали голодні люди. Посеред кімнати стояв великий казан зі смачною кашею. Люди мали ложки, але вони були довші за руки, і жоден не міг втрапити ложкою до рота. "Так, це справжнє пекло!" — подумав мудрець.
Потім вони зайшли до іншого приміщення, де всі були ситі й веселі, хоча там стояв такий самий ка¬зан, а люди мали такі самі довгі ложки. Що ж робило життя цих людей райським? Придивившись, му¬дрець побачив — вони годували одне одного!
Ці люди вміли взаємодіяти. Перевіримо, чи вмієте взаємодіяти ви.
Вправа на знайомство „Вітаю Вас”
Мета: познайомити учасників, сприяти згуртованості групи та створенню комфортної атмосфери для успішної роботи.
Хід проведення
Тренер пропонує підводитися тих людей, які вважають, що це стосується їх:
- встаньте ті, у кого чорне волосся;
- встаньте ті, хто має гарну посмішку;
- встаньте ті, хто має доньку;
- встаньте ті, хто має сина;
- встаньте ті, хто вважає себе гарною матір’ю;
- встаньте ті, хто прийшов сьогодні на нашу зустріч з гарним настроєм і хоче отримати безліч позитивних вражень і корисних порад.
Вправа "Незвичайне привітання".
Мета: підготовка учасників до роботи, створення позитивної атмосфери, сприяння згуртованості групи, розвиток здатності до вербального й невербального спілкування.
Час виконання: 5 хвилин.
Опис вправи.
Керівник. Пропоную вам привітатися, але наше привітання буде особливим. Ви знаєте, що у зв'язку з розвитком інклюзивної освіти в Україні, в освітній процес ДНЗ включають дітей з особливими по¬требами. Тому ми зараз уявимо себе цими малятами і будемо вітатися. Прошу вас об'єднатися по двоє: один учасник виконає роль дитини, інший - вихователя. Отримайте, будь ласка, завдання і виконайте його.
Варіанти завдань:
відобразити привітання дитини, яка нічого не чує і не може говорити, але в її розпорядженні - зір, жести, пантоміма;
відобразити привітання дитини, яка не бачить і не розмовляє, але здат¬на чути і показувати;
відобразити привітання дитини, яка не чує і їй тяжко рухатися, але зате може говорити і бачити.
Коментар. Використання інтерактивного методу "Удвох".
Вправа "Про себе саму".
Мета: встановлення контакту між учасниками групи, розвиток навички міжособистісної взаємодії.
Час виконання: 5 хвилин.
Опис вправи.
Керівник. Ми всі з вами знайомі, але я хочу запропонувати вам познайомитися ще ближче, дізнатися щось нове один про одного.
Колись, у давнину, знатні родини мали свої герби, які відображали те, що притаманне даній сім'ї. Я пропоную вам намалювати особисті герби, які могли б розповісти саме про вас. А потім - прокоментуйте зображене.
Примітка: у процесі виконання вправи доцільно використати інтерактивний метод "Мікрофон".
Тренування комунікативних умінь
Дискусія "Які комунікативні риси особистості: чесноти і вади важливі для спілкування?"
Кожному учасникові пропонують скласти перелік рис, важливих для ефективного спілкування. Після цього відбувається дискусія: учасники висловлюють аргументи за і проти кожної риси (доречно об'єднатися у команди або пари опонентів).
Насамкінець складають і записують на дошці узагальнений список рис.
Вправа "Дерево".
Мета: забезпечення розуміння учасників тренінгу змісту (сутності) ключових понять з освітньої лінії "Мовлення дитини".
Час виконання: 15 хвилин. Опис вправи.
Керівник. Пропоную вашій увазі мозковий штурм. Перед вами дерево, яке символізує Базовий компонент, гілки дерева - освітні лінії. Оскільки ми сьогодні на нашому занятті розглядаємо освітню лінію "Мовлення дитини", то на нашій гілці виросли бруньки, які відображають складові даної освітньої лінії. Щоб наші бруньки перетворилися на листочки, потрібно дібрати визначення, яке відповідає даному терміну.
Коментар. На "бруньці" написано компетентність, на "листочку" - визначення поняття. Потрібно до "бруньки" дібрати визначення. 
Вправа "Розфарбуй слово".
Мета: активізувати творчу уяву, уміння міркувати нестереотипно, вчити учасників домовлятися один з одним.
Час виконання: 10 хвилин.
Опис вправи.
Тренер. Одним із дієвих методів розвитку мовлення дошкільників є використання лексичних вправ, що збагачують словник дитини. Прошу учасників узяти по одній площинній фігурі та об'єднатися в чотири групи за кольором. На кожній фігурі написано слово, яке буде заборонено називати. Ви повинні описати це слово, не називаючи його.
Приклад завдання: халат (як сніг, як цукор, як пелюстки і ромашки), заборонене слово - білий.
Примітка. Під час виконання цього завданння доцільно використовувати інтерактивний метод "Коло ідей".
Вправа "Продовж вислів".
Мета: сприяти розвитку сміливості у висловлюваннях, допитливості та гнучкості думки. Час виконання: 5 хвилин. Опис вправи.
Тренер. Я буду зачитувати вам прислів'я, а ваше завдання - закінчити його на власний розсуд, використовуючи при цьому гнучкість, думки та образність слова. Завдання буде йти колом.
Менше говори, більше... (слухай, думай, працюй). Хто любить працювати, тому... (нема часу сумувати, не доведеться голодувати).
Не смійся з іншого, щоб... (не сміялися з тебе). Не кажи того, чого... (не знаєш). Менше говори - більше... (зробиш, почуєш). Не соромся питати про те, чого... (не знаєш, не чуєш). Що менше думок, то більше... (пліток, теревенів, балачок). З мудрим говорити, що ... (мед пити, розуму набратися). • Солодкими словами можна... (виманити й гадюку, брехню розказати).
Вправа "Синквейн".
Мета: тренувати здатність узагальнювати інформацію, висловлювати її декількома словами.
Час виконання: 10 хвилин.
Опис вправи.
Тренер. Прошу вас узяти по одному листочку. На ньому написано слово. Об'єднайтеся в чотири групи за однаковими словами (мова, діти, педагог, спілкування). Зараз ми з вами будемо складати нестандартний вірш - синквейн. Синквейни - швидкий і потужний інструмент для аналізу, синтезу й узагальнення інформації.
Хочу пригадати вам правило його складання: 1 ряд містить слово-іменник, що позначає тему вірша; 2 ряд - два прикметники, що описують тему; 3 ряд - три дієслова, що позначають дії, пов'язані темою;
4 ряд - речення з чотирьох слів, у якому висловлено ставлення до теми;
5 ряд - це слово-резюме, яке позначає нову інтерпретацію теми.
Примітка. Використовується інтерактивний метод "Ланцюжок".
Підсумок. Ритуал прощання
Вправа "Дерево підсумків"Учасники записують на паперових "листочках" свої враження від тренінгу. "Листки" прикріплюють на "дерево підсумків", записи обговорюють, в ефективної комунікації педагога з дітьми.

Copyright © 2013-2022.